Joga jako element rehabilitacji

Wiele lat temu joga stworzona była dla polepszenia zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego stanu zdrowia. Dzięki tej praktyce oraz regularnym jej wykonaniu pod opieką profesjonalnego trenera z dużym doświadczeniem można:

  • poprawić postawę;
  • usunąć skoliozę;
  • usunąć lordozę lędźwiową i szyjną;
  • poprawić stan stawów i mięśni;
  • usunąć ostre bóle w kręgosłupie;
  • przywrócić kondycję kręgosłupa i mięśni po porodzie.

Powstaje pytanie – jak można osiągnąć powyższe postulaty za pomocą jogi?

Odpowiedź jest bardzo prosta – dzięki treningom z jogi możemy odprężyć ciało, zaciski, uspokoić centralny układ nerwowy i oczywiście rozwiązać problemy zdrowotne.

Pierwszym czynnikiem wpływającym na samopoczucie i rozluźnienie umysłu i ciała podczas ćwiczeń jest oddychanie. Praktyki oddechowe przed treningiem pozwalają skoncentrować się na chwili tu i teraz oraz oddychaniu podczas ćwiczeń, co z kolei wpływa na rozluźnienie układu nerwowego. Temat o oddychaniu będzie poruszony w osobnym poście.

Drugim czynnikiem jest poziom fizyki. Fizycznie joga wzmacnia osłabione mięśnie, ze względu na brak ich wcześniejszej pracy, a także po ćwiczeniach rozciągających, uwalnia mięśnie od napięć. Taki rodzaj treningu zmienia strukturę i siłę ciała. Należy zauważyć, że joga jako system terapeutyczny jest coraz częściej wykorzystywana w rehabilitacji. Aby osiągnąć swój cel – cel powrotu do zdrowia – musisz ćwiczyć regularnie i zawsze pod okiem doświadczonego specjalisty.

Odpowiednio dobrane asany (formy jogi) działają zarówno profilaktycznie, jak i pomagają przy poważnych problemach zdrowotnych. Rehabilitacja jogi to nie tylko jakościowa pomoc w leczeniu wyżej wymienionych problemów, ale także utrzymanie ciała w dobrej kondycji, zapobiegające występowaniu takich przypadków.

Ogromnym plusem jogi jest uspokojenie układu nerwowego, co przekłada się na zmniejszenie dyskomfortu w postaci ostrego bólu w określonych miejscach. Jak wiadomo, bardzo często ból kręgosłupa występuje z powodu silnego napięcia mięśni. Ćwiczenia jogi skutecznie rozluźniają mięśnie i rozpinają te, które były szczególnie napięte. Specjalnie dobrane ćwiczenia wspomagają ukrwienie kręgosłupa i całych pleców, co również pomaga zniwelować dolegliwości mięśniowe.

Jeśli od dłuższego czasu borykasz się z bólem pleców albo nagle coś zacisnęło/przeskoczyło, albo znasz swoją diagnozę, ale nie możesz znaleźć „właściwego” podejścia, zgłoś się do nas. Nasz trener Siergiej to profesjonalista w swojej dziedzinie z ogromnym doświadczeniem – albo poświęci Tobie wyjątkowy czas w postaci zajęć indywidualnych, albo będzie miał na uwadze Twój problem podczas przygotowywania treningu grupowego.

Napisz swoje pytania i komentarze, jeśli masz jakieś. Z przyjemnością poświęcimy Ci czas.

ASY-studio