Masaż limfatyczny – na czym polega drenaż limfatyczny?

Istnieje wiele alternatywnych zabiegów z zakresu odnowy biologicznej – jednym z popularniejszych jest masaż limfatyczny, nazywany również drenażem. Jest to technika, której głównym celem jest detoksykacja organizmu. Ale na czym dokładnie polega ten rodzaj masażu? Czy naprawdę jest skuteczny? Przyjrzyjmy się masażowi limfatycznemu.

Czym jest układ limfatyczny?

Układ limfatyczny składa się z naczyń, przewodów i węzłów chłonnych. Zawiera również „worki”, w których gromadzą się odpady metaboliczne, czyli m.in. migdałki, śledziona i grasica. Jednak w przeciwieństwie do układu krwionośnego, którego centrum jest serce, układ limfatyczny nie ma własnej pompy. Ruch limfy wspomagany jest przez oddychanie i ruch. Niestety choroby, zła dieta, brak aktywności fizycznej i inne problemy mogą zagrozić właściwej pracy układu limfatycznego, co powoduje potrzebę stosowania drenażu limfatycznego.

 

Zazwyczaj jest dosyć dynamiczny i intensywny, ale również relaksujący. Podczas masażu hiszpańskiego całkowicie wykluczono nawet najmniejszy dyskomfort, mimo tego, że obejmuje dość głęboką penetrację do tkanki mięśniowej. Wymaga to dobrej znajomości anatomii i umiejętności zastosowania wiedzy do każdego pacjenta.

Masaż hiszpański można wykonywać na całym ciele lub tylko na twarzy. Efekt będzie natychmiastowy i szybko widoczny, zwłaszcza na twarzy. Obecnie jest to dobra metoda zapobiegania starzeniu skóry, sposób na cellulit i element drenażu limfatycznego. Przyspiesza krążenie krwi, usuwa toksyny i nadmiar wody z organizmu.

Czym jest masaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to jeden z najprzyjemniejszych i relaksujących zabiegów. Jednak jego działanie odprężające to tylko przyjemny dodatek do niesamowitych korzyści zdrowotnych. Masaż limfatyczny polega na uciskaniu i pocieraniu skóry tak, by przepchnąć nagromadzony płyn tkankowy. Ruchy, które są wykonywane podczas tego typu masażu, współdziałają z przepływem limfy w układzie limfatycznym i krwi w układzie żylnym. Najpopularniejszy jest oczywiście masaż limfatyczny nóg, jednak zabieg ten przeprowadza się również na rękach, grzbiecie, klatce piersiowej, brzuchu, karku, twarzy czy głowie. Drenaż limfatyczny przede wszystkim usprawnia krążenie limfy i płynów tkankowych oraz uwalnia odpady komórkowych.

 

Zalety drenażu limfatycznego

Zabieg jest szczególnie zalecany osobom, które borykają się z:

 • Zatrzymywaniem wody w organizmie
 • Przewlekłymi opuchnięciami
 • Zbyt dużą ilością toksyn w organizmie
 • Zespołem ciężkich nóg
 • Chorobą zwyrodnieniową stawów
 • Problemami trawiennymi
 • Cellulitem
 • Niewydolnością żylną

Drenaż limfatyczny również modeluje sylwetkę i ułatwia utratę wagi. Poprawia kondycję, pielęgnuje i polepsza wygląd skóry. Zabieg można też stosować po urazach i przebytych operacjach – drenaż przyspiesza wchłanianie krwiaków, siniaków i obrzęków.

Drenaż limfatyczny – na czym polega?

Masaż limfatyczny wykonuje się zgodnie z ustalonym schematem ruchów, które są wspierają przepływ limfy i krwi w organizmie. Masażysta wykonuje drenaż powoli, lecz zdecydowanie, jednak niezbyt silnie, ponieważ naczynia limfatyczne znajdują się tuż pod skórą. Masażysta nie masuje bezpośrednio węzłów chłonnych, lecz obszary wokół nich.

 

Masaż limfatyczny – przeciwwskazania

 • choroby nowotworowe (głównie nowotwory układu chłonnego),
 • ciąża,
 • epilepsja,
 • choroby serca,
 • choroby zakaźne,
 • zakrzepica.

Bezskutecznie starasz się zwalczyć cellulit? Twoja skóra straciła jędrność i blask? Borykasz się z częstymi obrzękami nóg? Masaż limfatyczny w ASY Studio Joga i Masaż w Warszawie pomoże Ci zniwelować te problemy! Umów się na wizytę:

Sergej +48 536 878 523