Masaż piersi

Mastopatia (choroba włóknisto-torbielowa sutka) to określenie na łagodne (nienowotworowe) zmiany w obrębie piersi, które charakteryzuje zwyrodnienie tkanki gruczołowej i tłuszczowej sutka. Termin mastopatia obejmuje więc takie zmiany, jak włóknienie, zwiększenie liczby gruczołów, proliferacja nabłonka, torbiele oraz rozszerzenie przewodów wyprowadzających.

Mastopatia – przyczyny
Przyczyny powstania mastopatii nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że za chorobę włóknisto-torbielowatą sutka odpowiadają zaburzenia hormonalne, najczęściej zbyt niski poziom progesteronu w stosunku do estrogenów. Zmiany miewają najczęściej kobiety pomiędzy 35. a 50. rokiem życia, a po menopauzie stopniowo zanikają.
Przyczyną choroby włóknisto-torbielowej sutka może też być przyjmowanie leków przeciwcukrzycowy. Wówczas rozpoznawana jest mastopatia cukrzycowa. Zwyrodnienie piersi dotyka młodych kobiet, które chorują na cukrzycę.

Mastopatia – objawy
Mastopatia ma postać licznych, twardych guzów, które są wyczuwalne palcem. Mogą mieć one różną wielkość, a także powiększać i zmniejszać się podczas cyklu miesiączkowego.