Masaż powięziowy, a ogólnie mówiąc terapia mięśniowo-powięziowa jest najnowocześniejszą koncepcją leczenia schorzeń narządu ruchu. Tłumaczymy, na czym polega i jakie daje efekty.
Masaż powięziowy jako forma masażu głębokiego
Wiele osób nigdy nie słyszało o powięziach lub nie wiedzą dokładnie, co to jest. Powięź to wielofunkcyjna błona zbudowana z tkanki łącznej. Znajduje się ona wokół każdego mięśnia, kości, nerwu, tętnicy i żyły w naszym ciele, jak również we wszystkich naszych narządach wewnętrznych. Zainteresowanie powięziami i masażem powięziowym rośnie wraz z nowymi badaniami, które pojawiają coraz częściej w publikacjach medycznych. Według nich, uszkodzenia powięzi są dosyć częste, mogą powodować duży dyskomfort i problemy z poruszaniem się. Wywołane mogą być zaś przez czynniki fizyczne, jak i psychiczne.
Masaż powięziowy to rodzaj masażu tkanek głębokich, który ma na celu uwolnienie napięć powięziowo-mięśniowych, co pozwala na zredukowanie efektów kontuzji, rozluźnienie sztywnych mięśni i zniwelowanie bólu mięśni i kręgosłupa. Czasami masaż tkanek głębokich może być nieprzyjemny, jednak nasi specjaliści zawsze starają się zapewnić pacjentowi jak największy komfort i zniwelować nieprzyjemne odczucia.
Masaż powięzi jest też często zalecany przy:
- bólach związanych z dysfunkcją tkanki bliznowatej – tworzące się blizny często przyciągają otaczającą tkankę tworząc sztywnienia mięśni i wyczuwalne napięcie.
- problemach z nieprawidłową postawą ciała – wzmożone napięcie mięśniowo-powięziowe często przyczynia się też do wad postawy. Powięź łącząca mięśnie i szkielet, jeśli jest “nierozbita” i zesztywniała zmniejsza długość naszych mięśni. Przez to nie mogą one utrzymywać prawidłowej postawy.
- napięciu mięśni wynikającym ze wzmożonego wysiłku fizycznego. Sportowcy często cierpią z powodu napięcia mięśniowego, co może prowadzić do ograniczeń elastyczności i bólu mięśni. Wykazano, że terapia powięziowa zwiększa zakres ruchu i zmniejsza ból w zmęczonych lub uszkodzonych mięśniach pozwalając dalej trenować bez większych problemów.
Terapia powięziowa a joga
Często elementem terapii powięziowej jest samodzielne masowanie się, np. za pomocą walcowania się piłką tenisową, co pozwala rozluźnić powięzie oraz… ćwiczenie jogi. Niemal każda pozycja w jodze ma bardzo korzystny wpływ na powięzie. Działa niemalże w taki sam sposób, jak akupunktura, akupresura i masaż tkanek głębokich. Chociaż joga jest zazwyczaj powolną i spokojną formą ćwiczeń, czasami może być również bardzo intensywna i czynić cuda pomagając rozładować napięcia w ciele.
Masaż tkanek głębokich, m.in. właśnie powięzi pozwala złagodzić przewlekły ból i przywrócić prawidłową mobilność narządów ruchu. Jak twierdzą miłośnicy tego typu terapii, po sesji masażu odczuwa się tylko błogość, lekkość i spokój. Warto więc wypróbować taki masaż!