Samo słowo joga (yoga) pochodzi od sanskryckiego słowa “yuj” co znaczy: łączyć, wiązać, jednoczyć, kierować i skupiać na czymś uwagę, nakładać jarzmo. Początki tej około 5000-letniej tradycji sięgają cywilizacji Indus-Sarasvati w północnych Indiach. Obecnie około 2 miliardy ludzi praktykuje jogę na całym świecie. Ale ze zwiększającą się popularnością jogi (szczególnie hatha jogi) rosną również mity i stereotypy na jej temat. Czas więc oddzielić fakty od fikcji i obalić najczęstsze mity!
Mit 1: Żeby ćwiczyć jogę trzeba być elastycznym i rozciągniętym
Joga to połączenie siły, elastyczności i równowagi. Musisz otwierać stawy i przestrzenie w ciele, aby zwiększyć swoją elastyczność, wykorzystywać swoją siłę, by utrzymać postawę i zrównoważyć ją. Joga pomaga w umacnianiu wszystkich tych obszarów. Powoli, stopniowo, każda osoba ćwicząca jogę stanie się bardziej elastyczna, co nie oznacza, że musi być już rozciągnięta idąc na pierwsze zajęcia jogi dla początkujących!
Pozycje jogi na naszych zajęciach w ASY Studio w Warszawie dostosowane są do indywidualnych potrzeb, wymagań i możliwości fizycznych kursantów. Joga to ćwiczenia dla każdego! Od dzieci, osób starszych, osób z różnymi chorobami ciała i ducha, po kobiety w ciąży. Przede wszystkim, należy pamiętać, że joga jest powolną i spokojną praktyką w harmonii z ciałem, umysłem i duszą. Ma na celu pracę w wielu obszarach, w tym duchowym, fizycznym i psychicznym i nie zmusza ani do morderczego treningu, ani do wykonywania “cyrkowych” pozycji.
Mit 2: Młodzi ludzie chodzą na siłownię, a starzy uprawiają jogę
Powszechnie uważa się, że joga ma na celu poprawę elastyczności ciała i nie jest tak dobrym treningiem jak trening cardio czy siłowy. Młodym ludziom, którzy chcą wzmocnić mięśnie, zaleca się zazwyczaj pójście na siłownię. Nie każdy wie jednak, że większość asan wzmacnia mięśnie czyniąc nas silniejszymi. Piękno jogi polega na tym, że używasz tylko ciała, a nie sprzętu. Joga jest również dobrym ćwiczeniem cardio, szczególnie surya namaskar, czyli Powitanie Słońca.
Mit 3: Joga to religia/ hippisowski trend
Nie, joga nie polega na noszeniu koralików na szyi i przytulaniu drzew. Jest to forma ćwiczeń z wieloma udowodnionymi korzyściami zdrowotnymi, w tym zmniejszaniem stresu, obniżaniem ciśnienia krwi, zwiększaniem siłą mięśni oraz polepszeniem pamięci i przyspieszeniem metabolizmu. Joga nie jest również religią. Fakt, istnieją pewne elementy buddyzmu i hinduizmu, które są wykorzystywane we współczesnej praktyce jogi, jednak joga polega przede wszystkim na samoświadomości i tworzeniu harmonii między ciałem, umysłem i duszą. Ćwicząc jogę nie modlisz się do żadnego bóstwa. Po prostu zaglądasz w głąb siebie.
Mit 4: Joga jest tylko dla kobiet
Wręcz przeciwnie, joga na początku była praktyką wyłącznie dla mężczyzn. Dopiero kiedy Indra Devi, pierwsza kobieta, która uczyła się jogi, otworzyła swoje pierwsze studio jogi w Stanach Zjednoczonych w 1947 roku, obraz ten zaczął się zmieniać.
Joga nie jest aktywnością fizyczną związaną z płcią. Zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą praktykować jogę.
Mit 5: Jogi można nauczyć się z książek / filmików na YouTube
Księgarnie są pełne książek o jodze dla początkujących czy zaawansowanych. Na YouTube możesz znaleźć tysiące czy nawet setki tysięcy filmów. Poradniki czy filmiki są świetnym sposobem na zapoznanie się z jogą, na przypomnienie sobie asan, ale nie powinny być substytutem nauczyciela. Należy praktykować jogę pod okiem wykwalifikowanego trenera jogi, który potrafi poprowadzić kursanta przez wszystkie pozycje jogi tak, aby było to dla niego bezpieczne i efektywne.
Chcesz przekonać się, że joga to nic straszne ani nudnego? Przyjdź na zajęcia jogi dla początkujących w ASY Studio Joga i Masaż w Warszawie i sprawdź to!