Joga w ciąży to ostatnio dosyć popularne hasło. Ciąża to ekscytujący (i przerażający!) czas w życiu kobiety. Jeśli jest to Twoja pierwsza ciąża, to po raz pierwszy w życiu każda decyzja, jaką podejmujesz, ma wpływ nie tylko na Ciebie, ale także na dziecko rosnące w Tobie. Nagle każdy kęs, który wkładasz do ust, ma ogromne znaczenie, tak samo jak każdy ruch, który wykonujesz. Wiele kobiet spodziewających się dziecka, zastanawia się, czy mogą ćwiczyć jogę.
Joga w ciąży – czy kobieta w ciąży może praktykować jogę?
Tak! Joga jest bardzo korzystna w czasie ciąży, o ile zachowa się pewne środki ostrożności. Badania pokazują, że przyszłe mamy ćwiczące w jogę mają mniejsze ryzyko występowania zaburzeń prenatalnych, rzadziej rodzą dzieci o niskiej masie urodzeniowej, a ich poród jest łagodniejszy.
Joga dla ciężarnych – korzyści
Podstawą jogi jest świadome oddychanie, które jest niezwykle istotne podczas porodu! Kontrolowanie oddechu pozwala zmniejszyć dolegliwości związanych z ciążą i pomaga aktywnie przejść przez poród. Co więcej, świadomy oddech zaspokaja zwiększone zapotrzebowanie na tlen, dając przyszłej mamie zastrzyk energii.
Kolejną zaletą jogi w ciąży jest wspieranie i wzmacnianie mięśni dna miednicy. Uelastycznienie tych mięśni ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mamy i dziecka podczas i zmniejszyć odczucia bólowe. Joga pomaga też uspokoić umysł, jak i ciało, niwelując stres, który zwłaszcza w ciąży jest niebezpieczny.
Joga w ciąży Warszawa ASY Studio – kilka wskazówek dla przyszłych mam:
- Jeśli uczęszczasz na regularne zajęcia jogi (takie, które nie są przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży), powiedz instruktorowi o swoim stanie i poinformuj, w którym trymestrze jesteś. Nasi specjaliści z ASY Studio Joga Warszawa zaopiekują się Tobą i pomogą zmodyfikować asany tak, aby były dla Ciebie odpowiednie.
- Przyjdź trochę wcześniej przed zajęciami jogi i połóż swoją matę w pobliżu drzwi, gdzie jest większy przepływ powietrza. W czasie ciąży organizm nie reguluje temperatury w normalny sposób, dlatego należy zadbać o to, aby nie ćwiczyć w dusznym miejscu.
- Pij wodę. Niektóre style jogi wymagają powstrzymania się od picia przed i w czasie ćwiczeń, jednak jeśli jesteś w ciąży musisz być dobrze nawodniona.
- Nie rób żadnych asan na plecach po pierwszym trymestrze – mogą zmniejszyć dopływ krwi do macicy.
- Unikaj pozycji, które zbyt mocno napinają mięśnie, szczególnie brzucha. Będąc w ciąży jest się bardziej narażonym na urazy, ponieważ hormon relaksacyjny ciążowy, który pozwala macicy na rozszerzanie się, również oddziałuje na tkankę łączną.
- Od drugiego trymestru, kiedy środek ciężkości zaczyna się przesuwać, wykonuj asany stojące z użyciem krzesła do podparcia. Ma to na celu uniknięcie utraty równowagi i zranienia siebie lub swojego dziecka.
- Jeśli pochylasz się do przodu podczas siedzenia, umieść ręcznik lub pasek do jogi za stopami i przytrzymaj oba końce. Odchyl się i podnieś klatkę piersiową, aby uniknąć ściskania brzucha. Spróbuj umieścić zwinięty ręcznik pod pośladkami, aby unieść ciało, i rozszerz nogi na szerokości bioder, aby zrobić miejsce na brzuszek.
- Słuchaj uważnie swojego ciała. Jeśli odczuwasz dyskomfort, przestań. Nasz instruktor może pomóc Ci dostosować asany do etapu ciąży.
- Użyj rekwizytów, takich jak klocki do jogi, np. przy Utthita Trikonasana. Korzystanie z nich może pomóc w modyfikacji ulubionych pozycji i utrzymaniu równowagi.
- Unikaj zbytniego zmęczenia się. Jeśli możesz swobodnie mówić podczas wykonywania asan, bez dyszenia, to znaczy, że ćwiczyć z odpowiednią intensywnością.
Joga dla kobiet w ciąży to Twoje dobre samopoczucie i zdrowie maluszka
Joga dla kobiet w ciąży to sposób na osiągnięcie wewnętrznego spokoju. Praktyka jogi jest też źródłem inspiracji i siły, niezbędnych po urodzeniu dziecka. Pamiętaj, aby słuchać swojego ciała, być obecną i uważną przy każdym ruchu. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, nie rób tego! Słuchanie swojego ciała jest najważniejsze.