Rwa kulszowa to problem, z którym boryka się wiele osób, bez względu na wiek. Ból przeszywający plecy i nogi pojawia się nagle, w niespodziewanym momencie. Czasem jest tak silny, że uniemożliwia chodzenie. Skąd właściwie się bierze i co należy zrobić, by skutecznie się przed nim uchronić?
Rwa kulszowa co to jest?
Rwa kulszowa zwykle zaczyna się od przepukliny dysku w kręgosłupie lędźwiowym (dolnym). Kręgi kręgosłupa są oddzielone i amortyzowane przez płaskie, elastyczne, okrągłe dyski tkanki łącznej. Gdy dysk ten ulegnie zużyciu – z powodu obrażeń lub po prostu z biegiem lat – jego miękki środek może zacząć wypychać się z twardego pierścienia zewnętrznego i wywierać nacisk na otaczające go nerw, m.in. nerw kulszowy.
Nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem w ciele człowieka. Zaczyna się w dolnej części pleców, a następnie rozdziela się i przebiega przez biodra, pośladki, nogi i stopy. Nacisk na ten nerw powoduje ostry ból czy mrowienie nawet w całej nodze.
Czynniki ryzyka rwy kulszowej obejmują:
- Wiek – wraz z upływem lat człowiek coraz częściej może cierpieć na dolegliwości związane z rwą kulszową.
- Otyłość. Zwiększając obciążenie kręgosłupa, nadmiar masy ciała może przyczynić się do zmian w kręgosłupie, które powodują rwę kulszową.
- Praca – wykonywanie pracy, która wymaga skręcenia pleców, noszenia ciężkich ładunków lub prowadzenia pojazdu mechanicznego przez dłuższy czas, może wpłynąć na pojawienie się rwy kulszowej.
- Siedzenie – osoby, które mają siedzący tryb życia, są bardziej narażone na rozwój rwy kulszowej niż osoby aktywne.
- Cukrzyca – choroba ta zwiększa ryzyko uszkodzenia nerwów.
Rwa kulszowa masaż – jakie są korzyści może przynieść w leczenie bólu?
Masaż jest skutecznym sposobem na złagodzenie bólu. Stwierdzono nawet, że masaż głębokich tkanek może być tak samo skuteczny jak niesteroidowe leki przeciwzapalne w łagodzeniu bólu krzyża, który może być objawem rwy kulszowej.
Jeśli chodzi o rwę kulszową, masaż może pomóc na dwa sposoby. Główną zaletą masażu jest łagodzenie napiętych mięśni. Gdy mięśnie są nadmiernie naprężone i spięte, mogą wywierać większy nacisk na nerwy, w tym nerw kulszowy. Masowanie tych mięśni może pomóc zmniejszyć nacisk na nerw kulszowy.
Masaż może również pomóc zwiększyć próg bólu, stymulując uwalnianie endorfin . Endorfiny zwiększają przyjemność i łagodzą ból, powodując podniesienie poziomu samopoczucie.
Rwa kulszowa masaż – najbardziej odpowiednie rodzaje masażu
Masaż gorącymi kamieniami
Masaż gorącymi kamieniami służy do rozluźniania napiętych mięśni. Masażysta może umieścić w określonych częściach ciała podgrzane kamienie lub wykorzystać je jako narzędzie do masowania. Rozgrzane kamienie przekazują ciału ciepło powodując odprężenie mięśni i ulgę w cierpieniu.
Masaż tkanek głębokich
Masaż tkanek głębokich jest niezwykle skuteczny, zwłaszcza jeśli rwa kulszowa spowodowana jest uciskiem napiętych mięśni na nerw kulszowy. Wymasowanie mięśni i powięzi otaczających kręgosłup lędźwiowy i pośladki rozluźni je i zmniejszy nacisk na nerw dając dobre rezultaty przeciwbólowe.
Masaż klasyczny
Często stosowane są też masaż segmentarny oraz masaż klasyczny. Mogą rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ból. Są one często wykonywane, chociaż nie są to typowe masaże na rwę kulszową, jednak stosowane przez doświadczonego masażystę mogą pomóc.
Akupresura
Akupresura na rwę kulszową działa poprzez uciskanie odpowiednich punktów, aby odblokować siłę życiową Qi. Terapeuta zamiast igieł używa swoich rąk oraz łokci.
Chcesz zniwelować ból związany z rwą kulszową? Skontaktuj się z ASY Studio Warszawa, nasi masażyści pomogą Ci dobrać odpowiedni dla Ciebie rodzaj masażu!