Qigong, czyli „kultywacja siły życia”, jest systemem ćwiczeń i rodzajem taoistycznej jogi, wywodzącej się ze starożytnych Chin. Oprócz wspierania ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka, praktyka Qigong jest wewnętrznym fundamentem wszystkich sztuk walki.
Formy Qigong
Istnieją niemalże tysiące różnych form ćwiczeń Qigong, powiązanych z setkami istniejących szkół czy rodzajów praktyk taoistycznych. Niektóre formy Qigong polegają na ćwiczeniach pełnych ruchu, podobnie jak sztuki walki. Inne skupiają się przede wszystkim na działaniu wewnętrznym, tzn. koncentrują się na oddechu, dźwięku i wizualizacji w sposób, który wymaga niewielkiego lub żadnego ruchu fizycznego.
Główne cechy Qigong
4 główne cechy Qigong to: świadome oddychanie, powolne i delikatne ruchy, koncentracja umysłu oraz medytacja. Ćwicząc Qigong najważniejszą rzeczą jest osiągnięcie równowagi i bycie świadomym centrum swojego ciała, aby zharmonizować przepływ Qi. Pozwala to na swobodny przepływ energii, dobre fizyczne, emocjonalne i mentalne samopoczucie oraz uzyskanie równowagi i stabilizacji wewnętrznej w życiu.
Podstawa Qigong: energia podążająca za uwagą
Podstawowym aksjomatem praktyki Qigong jest „energia podążająca za uwagą”. Tam, gdzie umieszczamy naszą świadomość – naszą świadomą uwagę – to miejsce, w którym qi, czyli siła życiowa, będzie płynąć i gromadzić się. Możesz wykonać mały eksperyment – zamknij oczy, weź kilka głębokich oddechów, a następnie umieść swoją uwagę, swoje skupienie w jednej z Twoich dłoni. Trzymaj tam swoją uwagę przez 30 sekund do 1 minuty i zauważ, co się dzieje.
Być może zauważyłeś odczucie ciepła, mrowienia, uczucie ciężkości palców lub całej dłoni. Jest to właśnie efekt gromadzenia się energii Qi.
Jak wygląda trening Qigong?
Ogromne znaczenie w praktyce Qigong ma właściwa postawa ciała, oddech i świadomość wykonywanych ćwiczeń. Określone i płynne ruchy są wynikiem dokładnie przygotowanej choreografii, która niekiedy wykorzystuje elementy zachowań zwierząt.
Oprócz treningu dynamicznego, Qigong skupia się również na zatrzymaniu postawy w bezruchu przez określony czas.
Trening składa się z ćwiczeń rozciągających i wzmacniających ciało oraz opiera się na powtarzalności określonych ruchów. Niekiedy ćwiczenia Qigong są wspomagane przez elementy dodatkowe, takie jak spożywanie ziół czy masaż leczniczy.
Jakie korzyści dają ćwiczenia Qigong?
Jedną z absolutnie kluczowych korzyści ćwiczeń Qigong jest obniżenie poziomu stresu, co przekłada się na lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Ćwicząc regularnie, usprawniamy przepływ energii qi, co przekłada się na lepszy nastrój, dobry sen, zadowolenie i spokój, a także z każdym dniem coraz lepszą sprawność fizyczną. Qigong wzmacnia też nasz układ odpornościowy oraz dzięki gładkim i powolnym ruchom wspierającym przepływ energii zwiększa jej poziom, co również wpływa na witalność seksualną i płodność.
Chcesz przekonać się na czym polega Qigong i jak może wpłynąć na Twoje życie? Zapraszamy na zajęcia Qigong w ASY Studio! Więcej na naszej stronie.