Joga dla kręgosłupa – asany pomocne na ból pleców

Joga dla kręgosłupa – regularne ćwiczenie tego typu jogi przynosi niesamowite korzyści zdrowotne. Jednymi z nich jest wzmocnienie kręgosłupa i zniwelowanie bólu pleców, dlatego też jest jednym z rodzajów aktywności fizycznych zalecanych przez fizjoterapeutów przy problemach z kręgosłupem. Czy wiesz, że statystyczny Polak spędza w pozycji siedzącej ponad 12 godzin dziennie? Niestety ma to fatalny wpływ na postawę ciała i kręgosłup. Dowiedz się, jak joga może pomóc z bólami pleców!

Joga dla kręgosłupa – ulga w bólu

Jedną z najciekawszych “konstrukcji” w ludzkim ciele jest kręgosłup. Składa się z 32 kręgów ułożonych w 4 łagodne krzywizny: odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy i krzyżowo-ogonowej. Krzywizny te nie powinny być ani zwiększane, ani zmniejszane – inaczej ciało zaczyna nadmiernie wykorzystywać mięśnie i więzadła próbując utrzymać odpowiednią pozycję ciała, co sprawia że napięcie wokół kręgosłupa wzrasta. Może to prowadzić do skurczów mięśni, dyskomfortu przy chodzeniu lub siedzeniu i uogólnionego zmęczenia. Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie bólu pleców są wybrane asany jogi, które pomagają zachować naturalne krzywizny kręgosłupa i wspierać mięśnie znajdujące się przy nich.

Joga na kręgosłup – asany wzmacniające i rozluźniające

Praktyka ćwiczeń hatha jogi wpływa na zwiększenie gibkości i elastyczności ciała oraz na przywrócenie i zwiększenie zakresu ruchomości stawów. Dzięki temu, cały układ mięśniowy i szkielet może prawidłowo funkcjonować i radzić sobie bez problemu z codziennymi czynnościami i obciążeniami.

Tadasana – Pozycja góry

Pozycja ta przygotowuje ciało do niemal każdego codziennego ruchu: stania, siedzenia, chodzenia i biegania. Tworzy fundament całej konstrukcji ciała poprzez wzmocnienie nóg i stóp, co ułatwia utrzymanie kręgosłupa w prawidłowej pozycji. Tadasana zmniejsza obciążenie stawów, więzadeł i mięśni, szczególnie tych przy kręgosłupie i kończynach dolnych. Wspomaga także oddychanie, trawienie i zmysł równowagi.

Dhanurasana – Pozycja łuku

W tej asanie, ciało ułożone jest w łuk; tułów i nogi reprezentują korpus łuku, a ręce cięciwę. Dhanurasana ma na celu otwarcie klatki piersiowej i rozciągnięcie całego przodu ciała. Pomaga również łagodzić bóle pleców, wzmacniając ich mięśnie i poprawiając postawę. Dodatkowo uelastycznia kręgosłup, zwalcza negatywne skutki siedzącego trybu życia oraz usuwa sztywność w obrębie kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego.

Adho-mukha-svanasana – Pozycja psa z głową w dół

Jedna z podstawowych asan hatha jogi, która przynosi ogromną ulgę dla dolnej części pleców i odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz uczy utrzymywaniu odpowiedniej postawy. Co więcej, pomaga w regenerowaniu sił i niwelowaniu zmęczenia.

Joga kręgosłupa – korzyści

  • Zniwelowanie asymetrii ciała
  • Obniżenie napięcia mięśni
  • Zwiększenie długości spoczynkowej mięśni i zakresu ruchu
  • Ustabilizowanie stawów
  • Zapobieganie osteoporozie   

Jak zacząć ćwiczyć jogę dla kręgosłupa?

Jogę najlepiej jest zacząć ćwiczyć pod okiem doświadczonych nauczycieli – joginów. W naszej szkole jogi ASY Studio dbamy o indywidualne podejście do każdego uczestnika zajęć. Przygodę z jogą można rozpocząć także podczas wakacyjnego wyjazdu. Zapraszamy na nasz wyjazd do Grecji! Więcej szczegółów – Wakacje z jogą w Grecji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *