Oddychanie podczas pływania – jak oddychać pływając?

Nauka odpowiedniego, świadomego oddychania to często jedno z trudniejszych wyzwań, przed którymi stajesz, kiedy uczysz się pływać, a także wtedy kiedy już dobrze pływasz, ale chcesz poprawić swoje wyniki. Początkujący pływacy mają tendencję do podnoszenia głowy nad wodę, gdy zabraknie im powietrza, przez co nie mogą złapać odpowiedniego rytmu oddychania w wodzie. Sprawia to, że szybciej się męczą i wolniej pływają. Nauka prawidłowego oddychania podczas pływania Plavita Sadhana jest niezbędnym krokiem do poprawy swoich pływackich umiejętności.

Oddychanie podczas pływania

Oddychanie – w codziennym życiu przychodzi nam całkowicie naturalnie. Jest to czynność, którą wykonujemy bez przerwy i świadomej myśli – oddychanie jest kontrolowane przez autonomiczny układ nerwowy. W razie potrzeby możemy oczywiście przejąć świadomą kontrolę nad oddechem.

Oddychanie podczas biegania, jazdy na rowerze czy tańczenia jest o wiele łatwiejsze niż podczas pływania. Z punktu widzenia początkującego pływaka prawidłowa technika oddychania składa się z dwóch podstawowych aspektów.

  1. Zanurzenie twarzy w wodzie podczas pływania
  2. Rytm oddychania podczas pływania

Oddychanie w wodzie – twarz pod wodą

Trzymanie twarzy w wodzie jest pierwszym krokiem przy nauce pływania, ponieważ jeśli będziesz pływać z podniesioną głową lub twarzą nad powierzchnią wody, nogi i biodra będą niezmiennie opadać. Pozycja z uniesioną głową i obniżonymi biodrami tworzy większy opór wody i wymaga włożenia w ruch większej siły. Zmusi cię do podjęcia dodatkowych przerw na odpoczynek w trakcie treningu, gdy Twoje tętno wzrośnie i nie będziesz w stanie nadążyć za zapotrzebowaniem mięśni na tlen.

Istnieją różne sztuczki, aby utrzymać twarz w wodzie. Upewnij się, że masz wygodne i szczelne okulary do pływania. Skup się na patrzeniu na dno basenu. Jeśli odczuwasz niepokój związany z zanurzeniem, zrób sobie krótką przerwę. Pamiętaj, że będąc w basenie pod okiem trenera nic złego Ci się nie stanie. Pomocne będą w tym lekcje pływania Plavita Sadhana z trenerem z ASY Studio. 

Rytmiczne oddychanie podczas pływania

Gdy już czujesz się pewniej podczas pływania z głową w wodzie, musisz dowiedzieć się, jak i kiedy oddychać. Kluczowym działaniem jest tu rozpoczęcie wydechu przez nos / usta, gdy tylko skończysz wdech.

Głównym problemem, który można zauważyć u początkujących pływaków związany z oddychaniem, jest wstrzymywanie oddechu, gdy ich twarz znajduje się w wodzie, a następnie szybki wdech i wydech, kiedy wynurzają twarz z wody. Skutkuje to słabym, płytkim oddechem i szybkim gromadzeniem się dwutlenku węgla w płucach. Osoby, które pływają w ten sposób zazwyczaj szybko muszą robić sobie przerwę na odpoczynek.

Kluczem do prawidłowego oddychania podczas pływania jest powolne wydychanie powietrza, kiedy masz twarz zanurzoną w wodzie. Kiedy wynurzasz usta ponad powierzchnię wody, Twoje płuca są w większości puste i gotowe do przyjęcia świeżego oddechu. Powinieneś zacząć wydychać powietrze przez nos / usta zaraz po zakończeniu brania wdechu. Nie ma przerwy. Jest to stały rytm oddychania podczas pływania.

Plavita Sadhana a prawidłowe oddychanie podczas pływania

Plavita Sadhana to technika pływania z metodą oddychania pochodzącą z jogi. Takie ćwiczenia pozwalają zmniejszyć częstotliwość rytmu oddechowego i spowolnić oddychanie.

Plavita Sadhana nazywana jest “Jogą w wodzie”. Łączy w sobie aqua aerobik, pływanie, nurkowanie i ćwiczenia oddechowe w wodzie. Jest odpowiednia zarówno dla kobiet i mężczyzn na każdym poziomie zaawansowania w pływania. Pozwala poprawić swoją formę i kondycję, znormalizować stan psycho-emocjonalny oraz znaleźć harmonię z otaczającym światem.

Na zajęciach Plavita Sadhana będziesz mógł:

  • nauczyć się rozluźniać te mięśnie, które nie biorą udziału w wykonywaniu ruchu podczas pływania – dzięki czemu będziesz oszczędzał siły podczas wyścigów
  • zwiększyć swoją wytrzymałość
  • dowiedzieć się, jak kontrolować i zmieniać rytm oddechowy

Osiągnięcie dobrej techniki oddychania podczas pływania jest prawdopodobnie największym wyzwaniem dla osób, które zaczynają swoją przygodę z tym sportem. Nieprawidłowy rytm oddechu może przełożyć się na niewłaściwą technikę pływania i brak chęci do dalszej nauki. Na naszych zajęciach Plavita Sadhana pomożemy Ci nauczyć się najważniejszych rzeczy dotyczących pływania, tak abyś mógł czerpać z niego jak największą przyjemność oraz damy Ci gotowe metody na zwiększenie swoich osiągnięć w pływaniu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *