Joga dla początkujących – najważniejsze wskazówki dla niedoświadczonych

Zastanawiasz się nad zajęciami jogi dla początkujących? Masz pewne obawy czy pytania? Nasze wskazówki pomogą Ci w rozpoczęciu przygody z hatha jogą!

1. Znajdź dobrego nauczyciela jogi

O wiele łatwiej i przyjemniej jest uczyć się jogi, ze wszystkimi jej szczegółowymi i subtelnymi aspektami fizycznymi i psychicznymi, od doświadczonej, wykwalifikowanej, żywej osoby, a nie z książki lub filmu wideo. Zwłaszcza na początku obecność nauczyciela i możliwość jego i reagowania na to, co robisz, ma zasadnicze znaczenie dla budowania Twojej pewności, że odpowiednio wykonujesz pozycje jogi.

2. Szanuj swoją wewnętrzną mądrość i ograniczenia ciała

Nie zmuszaj się do robienia czegokolwiek, co czujesz, że jest dla Ciebie niebezpieczne lub złe. Jest to „Ahimsa”, praktyka nieszkodliwości, która jest niezbędna dla korzystnej praktyki jogi. Porozmawiaj ze swoim nauczycielem i lekarzem, jeśli jesteś w ciąży lub masz jakieś dolegliwości czy cierpisz na jakąś chorobę. Dowiedz się, czy wszystkie pozycje jogi możesz wykonywać czy lepiej, żebyś niektórych unikał. 

Pamiętaj też, aby używać oddechu jako punktu odniesienia – kiedy jest lekki i długi, mięśnie zaczynają się rozluźniać; ale kiedy oddech jest nierówny lub nierówny, oznacza to, że wykonujesz zbyt duży wysiłek fizyczny.

3. Prawidłowe oddychanie

Joga polega na znalezieniu zdrowszej, głębszej harmonii między naszym ciałem a umysłem, dlatego oddychanie jest tak ważne. Skup się na oddechu i oczyść umysł.

4. Nie porównuj się z innymi

Patrz na siebie, nie na innych. Zawsze na zajęciach jogi będą ludzie bardziej elastyczni, silniejsi czy piękniejsi, tak jak i w życiu. Joga może być modna, ale nie jest to sport widowiskowy ani zawody. Doceń subtelny postęp własnej praktyki. Najważniejsza jest uzdrawiająca świadomość jedności własnego ciała, umysłu i ducha.

5. Bądź świadomy przestrzeni wokół siebie

Będąc na zajęciach joga dla początkujących pamiętaj o pozostawieniu wystarczającej przestrzeni między Tobą a innymi, tak, że jeśli stracisz równowagę w pozycji drzewa, nie przewrócisz się na swojego sąsiada. Istnieje pewna etykieta pełnej szacunku świadomości dzielenia się przestrzenią z innymi, która jest piękną częścią praktyki jogi.

6. Miej poczucie humoru

Joga dla początkujących to spokojna, pełna koncentracji aktywność, ale nie musimy traktować siebie zbyt poważnie! Możesz na początku czuć się niezgrabnie i sztywno, dlatego pamiętaj o wewnętrznym uśmiechu i odrobinie łagodności dla siebie samego.

7. Jedzenie i picie przed jogą

Wskazane jest, aby nie jeść przez 1-2 godziny przed ćwiczeniem jogi i pić tylko małe ilości wody przed zajęcia oraz nie pić podczas nich. Unikaj też alkoholu, cukru lub kofeiny przed jogą.

8. Ubrania do jogi

Na zajęcia jogi zakładaj wygodne ubrania np. typu stretch, które są elastyczne i nie krępują ruchów. Należy również unikać noszenia pasków lub nadmiernej biżuterii, ponieważ może to przeszkadzać w ćwiczeniu jogi.

9. Nie obawiaj się braku rozciągnięcia

Nie musisz być super rozciągnięty, aby ćwiczyć jogę! Dobry nauczyciel jogi pokaże Ci, jak ostrożnie wykonywać pozycje przy użyciu rekwizytów jogi, takich jak dodatkowe klocki, podpórki, pas itp, dzięki którym będziesz powoli budować swoją elastyczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *