Masaż sportowy – 7 korzyści dla sportowców i nie tylko

Masaż sportowy zyskuje na popularności jako element planu treningowego sportowców, który pomaga im przygotować się np. do zawodów, ale również jako zabieg dla osób, które nie trenują zawodowo. Dlaczego warto zdecydować się na masaż sportowy?

Masaż sportowy

Masaż sportowy jest formą masażu polegającą na pracy nad tkankami miękkimi, który przynosi korzyść osobie zaangażowanej w regularną aktywność fizyczną. Tkanka miękka to skóra, mięśnie, ścięgna, więzadła i powięź. Masaż sportowy ma na celu pomoc w korygowaniu problemów i zaburzeń równowagi w tkankach miękkich spowodowanych powtarzającą się i wyczerpującą aktywnością fizyczną. Zastosowanie masażu sportowego, przed i po treningu, może zwiększyć wydajność, wspomóc regenerację i zapobiegać urazom.

Masaż, a zwłaszcza masaż sportowy, oferuje daleko idące korzyści, które obejmują szereg potrzeb fizycznych, fizjologicznych i psychologicznych naszego ciała – bez względu na to, czy jesteś sportowcem, czy nie.

Masaż sportowy – dla sportowców i nie tylko

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci przeprowadzono wiele badań dotyczących masażu sportowego. Niektóre z nich skupiły się na fizjologicznych korzyściach masażu sportowego w celu wyleczenia urazów i szybszego postawienia sportowców na nogi. Inne dotyczyły korzyści związanych z zapobieganiem urazom, poprawą wydajności oraz wpływem na psychikę. Badania te nie dotyczyły tylko profesjonalnych sportowców. Naukowcy z uniwersytetów na całym świecie znaleźli wiele dowodów, które pokazują, w jaki sposób masaż sportowy może przynieść korzyści wszystkim – sportowcom, ale też osobom, które nie zajmują się zawodowo sportem. Masaż sportowy może ogólnie poprawić Twoje zdolności fizyczne, a także mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie.

Lubisz tańczyć, biegać, wędrować lub pływać w wolnym czasie? Wykonujesz fizyczną pracę, ciężko pracujesz w domu? Masaż sportowy może znacznie poprawić zdolność do wykonywania tych czynności.

7 korzyści masażu sportowego

1. Pomaga w opóźnionej bolesności mięśni (DOMS)

Opóźniona bolesność mięśni (DOMS– ang. delayed onset muscle soreness) to nazwa nadana zjawisku opóźnionego bólu, który pojawia się po wypróbowaniu nowego rodzaju ćwiczeń lub przez bardziej intensywny niż zawsze wysiłek. Zwykle pojawia się 12-24 godziny po ćwiczeniu. Objawia się ograniczonym ruchem i elastycznością mięśni. Chociaż nie jest do końca jasne, co powoduje DOMS, uważa się, że może to być nagromadzenie substancji chemicznych powstających w wyniku reakcji zapalnej organizmu lub uszkodzenia tkanki łącznej. Masaż sportowy skutecznie zmniejsza ból i pomaga szybciej powrócić do sił. 

2. Przyczynia się do ulgi w bólu

Ci z nas, którzy cierpią na przewlekły ból, wiedzą, jak trudne mogą być codzienne zadania. Ponadto, gdy ból powstrzymuje nas przed ćwiczeniami i prostymi czynnościami, odczuwamy frustrację. Dla sportowca ból jest bardzo złą wiadomością i może oznaczać miesiące przerwy w treningach i zawodach. Za to, dobrą wiadomością jest to, że masaż sportowy może w wielu przypadkach przynieść ulgę w bólu.

3. Wspomaga usuwanie kwasu mlekowego z mięśni

Kto nie zna tego uciążliwego problemu, kiedy pojawiają się zakwasy? Masaż sportowy może ułatwić usuwanie kwasu mlekowego, odpowiedzialnego za zakwasy, ponieważ zwiększa przepływ limfy, która usuwa odpady z komórek z powrotem do krwiobiegu.

4. Pomaga w regeneracji po urazie

Do typowych urazów tkanek miękkich u sportowców należą: naprężenia stawu skokowego lub ścięgna podkolanowego, naciągnięcia pachwiny i goleni. Wszystko to spowodowane jest nagłym lub nietypowym ruchem. Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem, czy nie, prawdopodobnie od czasu do czasu cierpisz na tego typu obrażenia. Możesz również zranić się w ten sposób przez potknięcie się lub poślizgnięcie. Uraz taki może kosztować cię tygodnie, a nawet miesiące problemów w swobodnym poruszaniu się. Masaż skutecznie pozwoli na szybki powrót do dawnej sprawności.

5. Pomaga zapobiegać obrażeniom

Masaż wywołuje nacisk mechaniczny, przez co rozpracowuje mięśnie i stawy pozwalając na zwiększenie zakresu ich ruchu. Dodatkowo usuwa ich sztywność, co również wpływa na elastyczność. Masaż sportowy może stanowić uzupełnienie dobrej rozgrzewki i być  świetnym sposobem na zmniejszenie ryzyka nieoczekiwanych obrażeń.

6. Poprawia wydajność

Jedną z kluczowych rzeczy, które kierują sportowcami, jest ambicja. Biegać szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, rzucać lub skakać dalej, podnosić cięższe ciężary lub lepiej radzić sobie z przeciwnikami. Oznacza to, że sportowcy nieustannie poszukują usprawnień, które mogą wprowadzić do swojego treningu, aby uzyskać przewagę nad innymi. Jednym ze skuteczniejszych jest właśnie masaż!

7. Pomaga w walce z depresją

Masaż przynosi korzyści nie tylko ciału, ale również umysłowi. Masowanie pozwala uwolnić do krwiobiegu endorfinę i serotoninę, które odpowiadają za dobre samopoczucie. Jest to niezwykle korzystne dla wszystkich klientów gabinetów masażu, bez względu na to, czy cierpią na depresję, czy nie. Warto wiedzieć również, że masaż może pomóc poczuć się pewniej, zwiększyć poziom pozytywnego myślenia, co istotnie wpływa na osiąganie lepszych wyników w sporcie.

Masaż sportowy Warszawa ASY Studio

Masaż sportowy ma tak różnorodne korzyści fizyczne, fizjologiczne i psychologiczne, że każdy sportowiec powinien rozważyć uczynienie go regularną częścią swoich przygotowań do zawodów. Polecamy go również każdej osobie, która chce czerpać większą przyjemność ze swoich aktywności.!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *