Czakry w ciele człowieka – czym są i gdzie się znajdują?

Badanie 7 czakr wywodzi się ze wschodnich tradycji duchowych, które uważają je za podstawę naszej ludzkiej egzystencji. Również współczesne, zachodnie podejście kładzie nacisk na czakry w ciele człowieka jako reprezentacje różnych aspektów naszego życia i opisuje ich funkcję w różnych kategoriach obejmujących psychikę, fizyczność, energię i duchowość.

Co to jest czakra?

Sanskryckie słowo Chakra znaczy dosłownie koło lub dysk. W jodze, medytacji, qigong i ajurwedzie termin ten odnosi się do kół energii w całym ciele. Istnieje siedem głównych czakr, które idą wzdłuż kręgosłupa, zaczynając od podstawy kręgosłupa aż po czubek głowy. Aby wyobrazić sobie czakrę w ciele, pomyśl o wirującym kole energii lub ciepłym punkcie, w którym spotykają się materia i świadomość. Ta niewidzialna energia, zwana Qi, jest żywotną siłą życiową, która utrzymuje człowieka w zdrowiu.

Czakry w ciele człowieka – znaczenie

Te wirujące koła energii odpowiadają masywnym centrom nerwowym w ciele. Każda z 7 głównych czakr człowieka zawiera wiązki nerwów głównych organów, jak również nasze psychologiczne, emocjonalne i duchowe stany istnienia. Ponieważ wszystko się porusza, ważne jest, aby nasze 7 głównych czakr pozostało otwartych z harmonijną i jednostajną energią przepływającą przez nie. Jeśli występuje w którymś z nich blokada, energia nie może swobodnie płynąć.

Otwieranie czakr jest dosyć dużym wyzwaniem, jednak mając świadomość problemu i pewne umiejętności może to być dosyć proste. Ponieważ umysł, ciało, dusza i duch są ze sobą ściśle powiązane, świadomość nierównowagi w jednym obszarze pomoże przywrócić równowagę innym.

7 czakr – podstawowe czakry człowieka

  • Pierwsza czakra – Muladhara jest czakrą stabilności, bezpieczeństwa i naszych podstawowych potrzeb. Obejmuje pierwsze trzy kręgi, pęcherz i okrężnicę, zaś jej prawidłowe działanie zapewnia poczucie bezpieczeństwa.
  • Druga czakra – czakra Svadhisthana jest naszym centrum twórczym i seksualnym. Znajduje się nad kością łonową, poniżej pępka i odpowiada za naszą twórczą ekspresję.
  • Trzecia czakra – czakra Manipura oznacza błyszczący klejnot i jest to obszar od pępka do mostka. Trzecia czakra jest naszym źródłem osobistej mocy.
  • Czwarta czakra – czakra, Anahata, to połączenie między materią a duchem, służy jako pomost między naszym ciałem, umysłem, emocjami i duchem. Czakra serca jest naszym źródłem miłości.
  • Piąta czakra – czakra Vishuddha jest piątą czakrą, znajdującą się w okolicy gardła. To jest nasze źródło werbalnej ekspresji i zdolność mówienia naszej najwyższej prawdy. Piąta czakra obejmuje szyję, tarczycę i przytarczyce, szczękę, usta i język.
  • Szósta czakra – czakra Ajna znajduje się pomiędzy brwiami. Nazywamy go też  czakrą „trzeciego oka”. Ajna jest naszym centrum intuicji. Wszyscy mamy poczucie intuicji, ale nie możemy jej słuchać ani słuchać jej ostrzeżeń. Skupienie się na otwarciu szóstej czakry pomoże ci udoskonalić tę umiejętność.
  • Siódma czakra – czakra Sahaswara lub czakra „lotosa tysiąca płatków” znajduje się na czubku głowy. To jest czakra oświecenia i duchowego połączenia z naszymi wyższymi, nieodkrytymi umiejętnościami. Znajduje się w koronie głowy.

Odblokowanie czakr

Świadomość tego, które czakry w ciele człowieka nie są zrównoważone, to klucz do ich wyrównania. Nasze ciała są w ciągłym przepływie między równowagą a brakiem równowagi. Jeśli nie masz widocznego objawu w jednym obszarze ciała, zaburzenia równowagi czakr mogą być trudne do wykrycia. Mając to na uwadze, dobrze jest nauczyć się wsłuchiwać się w swoje ciało i umysł.

Na przykład częste zaparcia mogą wskazywać na zablokowanie pierwszej czakry, zaś powtarzające się ból gardła to prawdopodobnie zablokowana piąta czakra. Częste bóle głowy w obszarze czoła mogą oznaczać zablokowanie szóstej czakry.

Jak pomóc sobie w odblokowaniu czakr? Jednym ze sposobów są ćwiczenia Qigong, które mają na celu usprawnienie przepływu energii Qi lub masaż leczniczy z wykorzystaniem Chinese Image Medicine, czyli metody myślenia wizerunkowego.

Nasi specjaliści z ASY Studio Mokotów pomogą Ci odnaleźć problem i go rozwiązać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *